آدرس : تهران، خیابان ستارخان، نرسیده به خیابان باقرخان
کوچه آفرند، بعد از تقاطع فرزین، پلاک 22 طبقه سوم
تلفن :  ثابت : 65534604 - 65519359- 021
تلفن همراه : 09123005619 -  09121259904 
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 13100/08/24 - 09:08
كد :97

ضرورت استفاده از تابلوهای ترافیکی

امروزه همه ی افراد از ضرورت بکارگیری تابلوهای ترافیکی آگاه می باشند، چرا که نبود این تابلوها در مسیرهای پر پیچ و خم و جاده ها و خیابان ها می تواند زیان های جبران ناپذیری را به مال و جان شهروندان وارد نماید.

طی سالیان اخیر روند روبه رشد تولید خودروها و استفاده گسترده از وسایل نقلیه، سبب افزایش ترافیک شهری، بالا رفتن حوادث جاده ای و همچنین افزایش تصادفات رانندگی شده است. این اتفاقات خسارت های زیادی را به شهروندان تحمیل کرده، به نحوی که هر ساله عده ی زیادی از شهروندان جان و مال خود را به دلیل بروز این مشکلات از دست می دهند. لذا ضرورت استفاده از تابلوهای ترافیکی بیشتر از قبل احساس می شود. تابلوهای ترافیکی از جمله مهمترین تجهیزات ترافیکی می باشند که در مناطق شهری و غیر شهری نصب شده و به منظور اطلاع رسانی به رانندگان و عابرین پیاده مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلوها جنبه زیبایی ندارند، بلکه آنها نصب شده اند تا به شهروندان در مورد خطرات احتمالی هشدار داده و دستورالعمل های مهمی را به آن ها ارائه دهند. لذا افراد پیاده، خودروها و سرنشینان خودرو باید به این تابلوها توجه نمایند.

 

ضرورت استفاده از تابلوهای ترافیکی

 

استفاده از تابلوهای ترافیکی به منظور کاهش تصادفات

تصادفات رانندگی در کشور ما آمار بسیار بالایی دارد. آمار تصادفات کشور به قدری بالا است که روزانه هزاران نفر از شهروندان ما طی تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند یا دچار نقص عضو می شوند. بخش عمده ای از تصادفات رانندگی به دلیل عدم استفاده از تابلوهای ترافیکی یا عدم توجه رانندگان به این تابلوها روی می دهد. در صورتی که استفاده از تابلوهای ترافیکی در کنارعلائم راهنمایی و رانندگی، انواع جدا کننده ها و سرعتگیر ها و همچنین توجه رانندگان و عابرین پیاده به این علائم هشدار دهنده، می تواند آمار تصادفات را به مقدار زیادی کاهش دهد. لذا شهرداری ها و مسئولین راه ها باید به نسبت به خرید و نصب این تابلوها توجه ویژه ای داشته باشد تا بدین طریق امنیت و ایمنی را در جاده ها برقرار ساخته و میزان تصادفات رانندگی را کاهش دهند.

ویژگی از تابلوهای ترافیکی

  • تابلوهای ترافیکی چنانچه در محل مناسبی نصب گردند، می توانند به رانندگان و عابرین پیاده هشدار دهند و آن ها را از خطرات و حوادث احتمالی آگاه سازند. 
  • ساخت این تابلوها از ورقه های گالوانیزه صورت می گیرد. به همین دلیل در برابر شرایط جوی مختلف همچون تابش شدید نور آفتاب و بارش باران دچار فرو رفتگی و تغییر شکل نمی شوند.
  • شکل ها و علائم قرار گرفته بر روی تابلوهای ترافیکی برای همهی افراد قابل فهم می باشد.
  • این تابلوها از لحاظ کاربرد و استفاده به سه دسته اخباری، انتظامی و اخطاری تقسیم می‌شوند که نقش مهمی را در محافظت از عابرین، کنترل سرعت رانندگان، آگاهی از مسیر، هدایت راننده به مسیر درست و مواردی از این قبیل ایفا می کنند.