آدرس : تهران، خیابان ستارخان، نرسیده به خیابان باقرخان
کوچه آفرند، بعد از تقاطع فرزین، پلاک 22 طبقه سوم
تلفن :  ثابت : 65534604 - 65519359- 021
تلفن همراه : 09123005619 -  09121259904 
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 13100/08/27 - 13:22
كد :98

معرفی انواع تابلوهای ترافیکی

تابلوهای ترافیکی نوعی از تجهیزات ترافیکی می باشند که بر اساس اشکال هندسی، در انواع تابلوهای انتظامی، اخطاری و اخباری تولید می شوند. این تابلوها با هدف بازدارندگی، اعلام خطر و همچنین آگاهی بخشی به رانندگان و همچنین عابرین پیاده در مسیرها و راه های کشور قرار می گیرند.

در واقع هدف اصلی از بکارگیری انواع تابلوهای ترافیکی، هدایت صحیح رانندگان و حفظ امنیت عابرین پیاده می باشد و کاربرد این تابلوها بر اساس نوع آن مشخص می شود. در ادامه مطلب انواع تابلوهای ترافیکی را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

تابلوهای ترافیکی انتظامی

تابلوهای ترافیکی انتظامی، در دسته ی تابلوهای بازدارنده قرار می گیرند. این دسته از تابلوها، دایره ای شکل هستند و در آن از رنگ هشدار دهنده قرمز استفاده شده است. تابلوهای ترافیکی انتظامی در کنار جاده ها و خیابان ها نصب می شوند که از جمله ی آن ها می توان به تابلوی سبقت ممنوع، بوق زدن ممنوع، عبور موتورسیکلت ممنوع، تابلوی ایست و ... اشاره کرد

 

تابلوهای ترافیکی انتظامی

 

تابلوهای ترافیکی اخطاری

این تابلوها عموما مثلثی شکل با حاشیه ی قرمز رنگ می باشند. تابلوهای ترافیکی اخطاری برای اعلام خطر و هشدار مورد استفاده قرار می گیرند. خطر ریزش کوه، دست انداز، خطر پرتاب سنگ، گذرگاه عابر پیاده و ... نمونه های از این تابلو هستند.

 

تابلوهای ترافیکی اخطاری

 

تابلوهای ترافیکی اخباری

همان طوری که از نام تابلوهای ترافیکی اخباری مشخص است، وظیفه ی آگاهی بخشی و دادن اطلاع به عموم را بر عهده دارند. این دسته از تابلوها محدود به رنگ و شکل خاصی نمی باشند. به گونه ای که در اشکال مربع، مستطیل ، دایره و مثلث و همچنین در رنگ های آبی، سبز، زرد و سفید وجود دارند. ورود به شهر، خارج شدن از محدوده ی مسکونی، ایستگاه اتوبوس، جایگاه سوخت و ... از تابلوهای اخباری محسوب می شوند. 

 

تابلوهای ترافیکی اخباری

 

استانداردهای انواع تابلوهای ترافیکی

برای طراحی و ساخت تابلوهای ترافیکی ،باید استانداردها و قوانین راهنمایی و رانندگی مورد توجه قرار بگیرید تا این تابلوها کارایی خود را نشان دهند. تابلوها باید طوری طراحی شوند که در تاریکی و شب، هم برای رانندگان و هم برای عابرین پیاده قابل مشاهده باشند. از آنجایی که تابلوهای ترافیکی در فضاهای باز و در معرض شرایط جوی مختلف قرار می گیرند، لذا جنس و مواد اولیه به کار رفته در آن ها باید مرغوب و درجه یک باشد. یکی دیگر از استاندهای به کار رفته در این تابلوها، خوانایی و بزرگ بودن کلمات و همچنین نشانه های به کار رفته در آن ها می باشد. همچنین نوشته ی تابلوهای ترافیکی باید به زبان انگلیسی نیز نوشته شود تا توریست ها هم بتوانند مفهوم ان ها را درک نمایند.