آدرس : تهران، خیابان ستارخان، نرسیده به خیابان باقرخان
کوچه آفرند، بعد از تقاطع فرزین، پلاک 22 طبقه سوم
تلفن :  ثابت : 65534604 - 65519359- 021
تلفن همراه : 09123005619 -  09121259904 

عبور با عرض بیش از 2 متر ممنوع

منظور از علائم انتظامی چیست

منظور از علائم انتظامی و به كارگيری این علائم، آگاه كردن رانندگان از رفتارهای ممنوع و مجاز در امر تردد می باشد.
باید توجه داشت كه در عمل عابران و رانندگان وقتی دستورات علائم انتظامی را اطاعت مي كنند كه این دستورات معقول باشند.
علائم انتظامی شامل مجموعه علائمی می شود كه مربوط به ضرورت ممنوعيت و یا محدودیت می گردد.
بر این اساس علائم انتظامی ممكن است محدود كننده یا بازدارنده باشند كه به شكل دایره هستند.
استثناها عبارتند از علامت ۸ گوشه ایست و علامت رعایت حق تقدم عبور كه مثلث متساوی الاضلاع و رأس آن رو به پایين اس هست و در داخل آن ها نوع خطر و هشدار با نقش و رنگ مشکی ترسیم شده است.

تابلوهای آگاهی دهنده و اخباری

در رنگ های سفید، سبز، آبی، قهوه ای، زردو به شکل های مثلث ، دایره، مستطیل، مربع و یا پنج ضلعی به تناسب نیاز نصب و پیام به صورت و یا نوشته در داخل آنها ترسیم شده است. این تابلوها به دو دسته تقسیم می شوند:
تابلوهای آگاهی دهنده دستوری
تبعیت از این تابلوها الزامی بوده و در صورت عدم توجه، راننده مرتکب تخلف و نقض قانون می شود. به طور مثال تابلوهای خیابان یک طرفه، جهت نما، تعیین مسیر و حداقل سرعت از این دسته اند.
تابلوهای آگاهی دهنده
تابلوهایی هستند که رانندگان را جهت دسترسی به مسیرهای مورد نیاز و یا سایر احتیاجات دیگر راهنمایی می کنند.تابلوهای حق تقدم و سایر تابلوهای انتظامی تابلوهای حق تقدم و همچنین تعدادی دیگر از تابلوهای انتظامی در دو دسته ی بالا قرار نمیگیرند. در این جا ما علائم حق تقدم را به شما نشان میدهیم. تابلوی اصلی حق تقدم به صورت مثلث نشسته روی یک راس است ولی علایم دیگری نیز هستند که گاهی به این منظور در تقاطع ها نصب میشوند.
 • تابلوهای حق تقدم
 • رعایت حق تقدم
 • تابلوهای حق تقدم - خیابان اصلی
 • خیابان اصلی
 • تابلو ایست
 • ایست
 • تابلوهای حق تقدم
 • تقدم عبور با وسیله ی نقلیه ی مقابل
 • تابلو حق تقدم عبور با شما
 • حق تقدم عبور با شما
 • پایان خیابان اصلی
 • پایان خیابان اصلی

علائم راهنمایی و رانندگی اخطاری

علائم راهنمایی و رانندگی اخطاری همان گونه که از اسمشان پیداست خطر به القوه ای را هشدار میدهد این تابلو ها در قوانین راهنمایی رانندگی راننده را ملزم به انجام کاری نمی کنند و راننده با دیدن آنها باید برای جلوگیری از خطر اقدامات لازم را انجام دهد. به طور مثال با دیدن تابلوی دست انداز برای جلوگیری از صدمه به خودرو و بروز خطر باید سرعت را کم کند. این تابلو ها عموما به شکل مثلث با نوار حاشیه ی قرمز میباشند.علائم راهنمایی رانندگی انتظامی نوعی ممنوعیت و بازدارندگی را نشان میدهند این علایم اغلب به شکل یک دایره با نوار حاشیه ی قرمز رنگ میباشد از جمله علائم راهنمایی و رانندگی مهم که به شکل دایره با نوار حاشیه ی قرمز رنگ میباشند میتوان به علائم توقف ممنوع و ایستادن ممنوع و ... اشاره کرد

تولید تابلوهای راهنمایی رانندگی

یک سری علائم انتظامی میباشند که به شکل دایره ای نمی باشند و به شکل هشت ضلعی مانند تابلو ایست به شکل مثلث روی یک راس نشسته علامت حق تقدم و ...ساخت تابلو جاده ای در کارخانه­ های تولید تابلو و علائم ایمنی انجام می­شود. این تابلو­ها در مراحل مختلف ساخت و برای نصب روانه بازار مصرف می­ شوند. برای ساخت تابلو جاده ای باید استانداردهای به ثبت رسیده رعایت شوند. غالب تابلوهای جاده ای را از گالوانیزه می­سازند. البته در مواردی هم از چوب، پلاستیک و یا فایبرگلاس هم استفاده می­شود. پس از ساخت بدنه و نصب اتصالات نوبت به مرحله رنگ آمیزی، ثبت علامت و استفاده از شبرنگ می­رسد. ساخت تابلو جاده ای باید به نوعی باشد که تا 10 سال در معابر و جاده ­ها قابل استفاده باشد.

نصب علائم و تجهیزات ترافیکی 

امروزه انواع مختلف علائم و تجهیزات ترافیکی به منظور پیاده سازی مقررات راهنمایی و رانندگی در کشور تولید می­ شوند. هر یک از این علائم برای شرایط و وضعیت خاصی طراحی شده اند. نصب تجهیزات ترافیکی باید به گونه ای انجام پذیرد که به راحتی قابل جدا شدن نباشد. از طرفی نصب این تجهیزات در فضای شهری باید با هوشمندی و ظرافت ویژه ای انجام شود تا آلودگی بصری در نمای شهری ایجاد نکند. غالبا علائم و تجهیزات ترافیکی با استفاده از پیچ، مهره و رولپلاک انجام می­شود.