آدرس : تهران، خیابان ستارخان، نرسیده به خیابان باقرخان
کوچه آفرند، بعد از تقاطع فرزین، پلاک 22 طبقه سوم
تلفن :  ثابت : 65534604 - 65519359- 021
تلفن همراه : 09123005619 -  09121259904 
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 132/01/29 - 15:52
كد :121

انواع تابلو معابر

تابلو معابر یکی از مشهور ترین انواع تابلوهای ترافیکی است که توسط شهرداری ها در جای جای معابر و خیابان ها قرار داده می شود. این نوع تابلوها با توجه به شرایط مختلف و نوع استفاده و فضای استفاده در انواع جنس ابعاد و کاربری های مختلف تهیه و تولید می ‌گردند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

تابلوهای ترافیکی از مهمترین علائم راهنمایی رانندگی هستند که وجود آن ها به جهت برقراری نظم و ایمنی ضروری است. از انواع پرکاربرد این علائم می توان به تابلو معابر اشاره کرد که امروز ابتدای هر کوچه و خیابان با رنگ و اندازه‌ های مختلف دیده می ‌شود. نصب این تابلوها به منظور آشنایی عابران پیاده و رانندگان برای پیدا کردن مکانی که قصد رفتن به آن را دارند، در سطح شهر انجام می شود. این تابلو را در کنار خیابان ها، کوچه،  سر چهارراه ها و بسیاری از نقاط دیگر شهری می توانید مشاهده نمایید.

تابلوهای معابر

این روزها با توجه به گسترش شهرها و بالا رفتن تعداد وسایل نقلیه، استفاده از علائم ترافیکی همچون تابلوهای معابر در بسیاری از مکان ها ضرورت دارد. چرا که نبود آن ها می تواند مشکلات بسیاری را برای شهروندان و نظم شهری به وجود آورد. از تابلو اسامی معابر برای اطلاع افراد از نام کوچه و خیابان و همچنین راهنمایی به سمت مکان‌های مشخص در مجموعه ها استفاده می‌ گردد. این تابلوها در رده محصولات ترافیکی آگاه کننده قرار دارند و بسیار پر کاربرد هستند و در دسته بندی های زیر قرار می گیرند:

  1. تابلو نامگذاری کوچه و خیابان
  2. تابلو نامگذاری بلوار و میدان
  3. تابلو راهنمای اماکن

 

انواع تابلو معابر

تابلو نامگذاری کوچه و خیابان

نوعی از تابلوهای معابر به منظور معرفی نام قسمت های مختلف شهری کاربرد دارند که به آن ها تابلو نامگذاری کوچه و خیابان می گویند. تمام کوچه ها و خیابان ها دارای اسم هستند. برای اعلام اسامی نام این امامن از تابلو نامگذاری کوچه و خیابان استفاده می شود. این تابلو ها معمولا به رنگ آبی یا سرم ه‌ای بوده و در اشکال مستطیلی یا چهارگوش و مربعی تولید می ‌شوند. نصب آن‌ ها با استفاده از بست‌ هایی که در سمت راستشان قرار دارد انجام می ‌گیرد و نام کوچه، خیابان یا بلوار روی آن‌ها نمایش داده می ‌شود.

تابلو نامگذاری بلوار و میدان

خیابان ها از قسمت های مختلف تشکیل شده اند. برای اینکه رانندگان و عابرین پیاده به این مکان ها به راحتی دسترسی داشته باشند، شهرداری ها نسبت به نصب تابلو نامگذاری بلوار و میدان اقدام می کنند. تابلو نامگذاری بلوار و میدان ها در راهنمایی بهتر رانندگان و کنترل جریان های ترافیکی نقش موثری ایفا می کند. این نوع تابلوها بیشتر در اشکال دایره‌ای یا مربعی ساخته می ‌شوند و عمدتاا دارای پس ‌زمینه سفید با نوشتار آبی هستند. البته رنگ ‌بندی سفید، مشکی، سبز و سفید نیز در میان آن‌ها دیده می ‌شود. این تابلوها بیشتر در زیرگذرها، بلوارها و خیابان‌ های اصلی کاربرد دارند.

تابلو راهنمای اماکن

تابلو راهنمای اماکن در اطلاع رسانی نام اماکن تفریحی، فرهنگی و ورزشی و دیگر مکان ها کاربردهای گسترده ای دارند. این دسته از تابلوها دربردارنده نام اماکن هستند. رنگ زمینه این نوع تابلوها بر اساس نوع فعالیت آن در رنگ های نارنجی، سفید، قهوه ای، آبی و سبز قابل ارائه می باشد. انتقال سریع پیام نشانه های از پیش تعریف شده و نوشتار تکمیلی بر روی این تابلوها تفهیم هرچه بهتر را میسر می نماید . 

رنگ تابلو معابر

به منظور دسترسی سریع به مکان های مختلف شهری و روستایی از تابلو معابر استفاده می شود. این تابلوها با رنگ ها و سایز های  مختلف نشان داده شده و بدین طریق از یکدیگر تفکیک می شوند. هر  تابلو بسته به نام مکان و فعالیتش رنگ بندی و سایز متفاوت دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:
رنگ آبی اسامی کوچه ها و یا خیابان ها را معرفی می کند.
رنگ قهوه ای برای نشان دادن مناطق گردشگری کاربرد دارد. 
تابلو اماکن عمومی مثل پارک ها،مساجد و حرم ها  با رنگ سبز معرفی می شوند.
از رنگ نارنجی برای معرفی مکان های آموزشی، علمی و اداری استفاده می شود.

 

رنگ تابلو معابر

 

مزیت تابلو معابر

  • پیدا کردن بهترین مسیرها در کمترین زمان
  • سهولت در یافتن آدرس و معرفی مکان ها
  • برقراری نظم و ایمنی در شهرها
  • کنترل و مدیریت ترافیک